Klapsy? Tylko dla dorosłych!

Osiemnastowieczny pamiętnikarz Józef Rulikowski pisał w swoich wspomnieniach o karach cielesnych stosowanych w ówczesnych szkołach:

Jezuici twierdzili, że jeden bity wart dziesięciu nie bitych, to wszędzie wówczas powtarzano. Rozprawiano o tych karach cielesnych z taką rozkoszą i takiem zadowoleniem, jakiego dziś niepodobna sobie wyobrazić; nie mówiono w jakim porządku w szkołach jezuickich wykładano nauki, lecz jak bito. Starzy uczniowie szkół jezuickich z chlubą i zaszczytem powtarzali wiele razy i w jakiej mnogości, z wytrwałością cierpienia te znosili, i zdaje mi się, że te rozmowy, były jakiemś nasyceniem pewnych namiętności.

[J. Rulikowski, Urywek wspomnień Józefa Rulikowskiego wydany z obszerniejszego rękopisu (1731-1792), Warszawa 1862, s. 126, cyt. za: D. Żołądź-Strzelczyk,  Dziecko w dawnej Polsce, Poznań 2006, s. 226.]

W osiemnastym wieku nie prowadzono oczywiście badań nad wpływem bicia dzieci na ich przyszłe życie seksualne (ani na jakikolwiek inny aspekt ich życia i rozwoju), ale – jak widać – dostrzegano jakieś powiązania. Dzisiaj wiadomo już, że wśród skutków stosowania kar cielesnych znajduje się również większe prawdopodobieństwo wystąpienia masochizmu i zaburzeń seksualnych. Nie o tym będę dziś jednak pisać*.

Z okazji Walentynek i specjalnej, tworzonej wraz z koszulove.com, odsłony kampanii „Kocham. Nie daję klapsów” chciałabym wyrazić nieco przewrotną w kontekście tej kampanii (ale nie – święta zakochanych i miłości) myśl, że klapsy, owszem, mogą być dobre, mile widziane w związku dwojga ludzi i zarówno dawane, jak i otrzymywane „z taką rozkoszą i takiem zadowoleniem”. Aby tak się jednak stało, muszą być one elementem relacji nie rodzica i dziecka, lecz dwojga dorosłych osób, które urozmaicają w ten sposób swoje życie erotyczne i czynią to za obopólną zgodą i dla wspólnej przyjemności.

Słowem: Klapsy tylko dla dorosłych!


Źródło: loreleijames.com


Źródło: photos.famousfix.com

* Zainteresowanych kwestią wpływu kar cielesnych na życie seksualne oraz erotycznego aspektu bicia dzieci zachęcam do zapoznania się z:
badaniami nad wpływem bicia dzieci w pupę na przyszłe życie seksualne
• całą stroną www.nospank.net/101.htm (na której zgromadzono wiele materiałów związanych z tą problematyką), a w szczególności z artykułem The sexual dangers of spanking children
• artykułami po polsku:
Klaps a molestowanie seksualne
Bicie jako wykorzystanie seksualne
Długofalowe szkody dla seksualności, jakie powoduje bicie
Wpływ przemocy fizycznej na seksualność, cz. 1
Wpływ przemocy fizycznej na seksualność, cz. 2
(dwa ostatnie to fragmenty książki Aline Zoldbrod Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o swojej seksualności)

Zachęcam również do kupowania przygotowanych wraz z koszulove.com koszulek kampanii:


Damskie dostępne są tutaj, a męskie – tutaj (część dochodu z ich sprzedaży zostanie przekazana na dalszą promocję kampanii).

Na koniec życzę wszystkim czytelnikom i ich dzieciom dużo, dużo miłości oraz wyrażania jej w formie przyjemnej dla obu stron relacji ♥

FacebookTwitterGoogle+BlipWykopEmailPrint

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *